Povodí Odry

Něco nového, něco modrého a něco osobního

Když jsem přišel v úterý ráno do práce, první koho jsem uviděl, byl servisní mechanik Vítek Doležal. Zadíval jsem se na něj. Byl soustředěný, tahal se zrovna s velkou brašnou plnou nářadí do auta a vůbec mne nevnímal. V duchu mne napadlo: „jo jo Vítku, tak dneska je tvůj velký den, poprvé pojedeš sám předávat nové stroje. A rovnou hned dva.  Bude to šichta, ale ty to zvládneš, jsem si tím jistý“. 

O necelou hodinu později jsme vyrazili směrem na Severní Moravu.  Majitelem nových strojů se totiž stal státní podnik Povodí Odry.  Nejdříve jsme si to zamířili do střediska Ostrava Kunčičky, kde jsme jeli předávat stroj Reform Metrac H4X.  Naší další zastávkou pak bylo středisko Povodí Odry ve Skotnici, tam jsme vezli Reform Metrac H7 RX.

Že jedeme správnou cestou, to jsem si všiml ještě hodný kus před Kunčičkami. Když jsme totiž projížděli okolo řeky Ostravice, viděli jsme, jak na břehu pracují dva naše Reformy a jako diví sečou asi metr vysokou letní trávu. Byla to hezká podívaná, měl jsem z toho radost a přiznávám, asi jsem na to byl i trošku pyšný.

Když jsme dorazili na středisko, Vítek na nic nečekal, vyskočil z auta jako srnka z houští a pustil se do přípravy stroje. A musel jsem uznat, šlo mu to výborně od ruky. Vypadalo to, jako by to dělal už nejméně deset let. Myslím, že má pro svou profesi opravdové nadání.

Protože jsem kromě drobného papírování a focení neměl vlastně moc co na práci, šel jsem si prohlédnout stroje, které na tomto středisku mají. A to si pište, nejvíce jsem byl zvědavý na ty, které jsme jim dodávali my. Na Povodí Odry pracuje už pětadvacet našich strojů. A jak jsem se tak mezi některými procházel, všiml jsem si, že je na nich vidět, jak moc jsou tady pracovně využívané. Všechny sice byly ve výborné kondici, ale všechny byly ošlehané prací a přírodou, měly takovou tu hezkou patinu minulých zážitků. Když jsem nakoukl dovnitř stroje, který jsme tam předávali teprve vloni, všiml jsem si, že už má najeto více jak 600 motohodin. Je to úctyhodná výtěžnost.

Na Povodích mají naše Reformy rádi z mnoha důvodů, podle toho, co mi ale říkali, nejvíce jim vyhovuje to, že mají relativně nízkou výšku a díky tomu bezpečně projedou nejenom pod mosty, ale i pod větvemi stromů. Navíc tyhle stroje jsou lehké, takže se neboří ani do podmáčené půdy a nezanechávají za sebou vyjeté koleje. A že jsou to opravdu silné mašiny, o tom asi darmo mluvit.

V Kunčičkách jsme předáváním strávili necelé dvě hodiny a ve Skotnici tomu bylo podobně. Všechno běželo jak dobře promazaný stroj. Však jsem to cestou zpátky Vítkovi také říkal. Měl jsem velkou potřebu jej pochválit a ocenit jeho schopnosti. Jsem opravdu rád, že je tu s námi.

Ale to ještě není všechno. Tentokrát to předávání nových strojů bylo spojené ještě s jednou událostí. A sice s loučením s paní Marií Kufovou, která odchází do penze.  

Paní inženýrku Kufovou, která po dlouhá léta při jednáních zastupovala Povodí Odry, si velmi vážíme. A to jak po profesní, tak po lidské stránce. Velmi rádi jsme s ní spolupracovali, získala si náš obdiv i respekt. A abychom ji to dali najevo, rozhodl jsem se, že ji na rozloučenou dáme malý dárek a kytici v modré barvě. Proč právě v modré? Modrá je přeci barva řek a také loga Povodí Odry. Děkujeme paní Kufové a přejeme jí krásné časy v nové životní etapě.

Stroje Reform Metrac H4X  a Reform Metrac H7 RX  jsme na státní podnik Povodí Odry předávali v úterý 27.6. 2017.

 

Za tým TopKarMoto

Pavel Lipenský