Stowarzyszenie „Bieg Piastów“

Polana Jakuszycka (poblíž Harrachova) je nejznámější běžecké lyžařské středisko Dolního Slezska a Polska. Zvláštní mikroklima způsobuje dlouhé sněžení, které trvá v průměru 156 dní v roce, a proto zde bylo vybudován běžecký a biatlonový areál. Polana Jakuszycka nabízí mnoho tras připravených pro běh na lyžích, jedná se o vysokorychlostní i turistické trasy.

27.11.2017 jsme předávali speciální pásové vozidlo na úpravu běžkařských tras PistenBully 400, se zakázkově vyrobeným zařízením na úpravu 4 běžeckých tras najednou. Těchto běžeckých tras v areálu, který je vstupní branou Jizerských hor, je bezmála 100 km.

Tato mašina bude mimo jiné využívána pro úpravu tras na jednom z největších lyžařských závodů v Polsku – „Bieg Piastów“, což je mezinárodní lyžařská událost pořádaná již od roku 1976. Patří do Světového poháru lyžařských maratonů. Tohoto běhu se účastní více jak 6000 závodníků a více jak 3000 fanoušků. Závody jsou zde v podstatě každý víkend, v průběhu celé zimní sezóny, takže nový stroj bude využit na úpravu tras, které využívá široká veřejnost na „Jizersko-Jakuszycké magistrále“.

Nový stroj PistenBully 400 byl pořízen z dotací EU, v rámci společného projektu s Jizerská o.p.s. a přibude do rodiny ke stávajícím PistenBully 200 a PistenBully 100.

Patronem projektu na polské straně je a stroj přebíral pan Bartosz Lipinski, společně s nadšenou obsluhou stroje panem Markem Operaćem. Při předání bylo počasí proměnlivé, myšleno střídání deště se sněhem, ale ničemu to nevadilo, všichni byli rádi, že se dočkali vytouženého stroje.